Knjižnica v lanskem letu: Branje nas povezuje in bogati
Krajevna knjižnica Dolenjske Toplice je organizacijska enota Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto, ki uspešno izvaja knjižnično dejavnost od oktobra 2007, ko je njeno delovanje podprla občina Dolenjske Toplice. Naši obiskovalci so v večini prebivalci občine Dolenjske Toplice, pogosto pa nas obiščejo tudi občani Novega mesta, Straže, Dvora, Bele Krajine in seveda gostje zdravilišča, ki prihajajo v naš kraj na zdravljenje ali oddih iz vseh koncev Slovenije.
Poleg osnovnih dejavnosti in nalog, ki jih izvajamo v knjižnici, si prizadevamo, da je to prostor prijetnega druženja in medsebojnega sodelovanja, spodbujanja bralne kulture, sodelovanja z lokalnimi skupnostmi in vključevanja v vseživljenjsko izobraževanje. Spoštljiv odnos do kulturne dediščine, kakovostne storitve, strokovnost, pozitivni medsebojni odnosi in zadovoljstvo uporabnikov, so naše osnovne vrednote, ki jih negujemo.
V letu 2017 smo organizirali veliko dejavnosti za otroke, mladino in odrasle. Aktivno smo sodelovali z Vrtcem Gumbek in Osnovno šolo Dolenjske Toplice z ogledi knjižnice, pripovedovanjem pravljic, ustvarjalnimi delavnicami in bibliopedagoškimi urami. Že vsa leta izvajamo mesečne urice pravljic in ustvarjalne delavnice za predšolske in šolske otroke. S tem želimo motivirati starše in otroke, da se družijo ob prebiranju in poslušanju pravljic. Pravljice nato podoživljamo z risanjem, oblikovanjem, z lutkami, s petjem in plesom. Zaključno srečanje smo uspešno izvedli v zdraviliškem parku s kamišibaj gledališčem in lovom na skriti zaklad. Novembra smo prvič organizirali otroški bolšji sejem knjig, igrač in družabnih iger. Otroke je razveselil tudi Nodi s svojimi norčijami, petjem in plesom.
Tudi s predšolsko bralno značko Mavrično ribico želimo pritegniti v skupno sodelovanje otroke, starše in knjižnico. Projekt živi v KMJ že četrt stoletja in tudi v naši knjižnici je veliko zanimanja za tovrstno pripovedovanje pravljic, saj si je v šolskem letu 2016/2017 priznanje prislužilo kar 62 otrok. Zaključna prireditev se je odvijala v kulturnem domu Straža z uprizoritvijo lutkovne predstave Mala mucka piratka v izvedbi KUD Vesel teater iz Dolenjskih Toplic.
Ker otroci zelo radi ustvarjajo v družbi vrstnikov, so kreativni in imajo veliko idej, smo v sodelovanju z občino organizirali ustvarjalne delavnice ob prazniku Velike noči, ob topliškem občinskem prazniku poleti in ob Prazniku topliškega jabolka v jeseni. Tudi v času poletnih počitnic smo ustvarjali v senci mogočnih kostanjev v zdraviliškem parku. K sodelovanju smo povabili tudi ilustratorja Petra Škerla, ki je s svojim bogatim znanjem usmerjal otroke pri slikanju na lesene ploščice. Medgeneracijska druženja so bila zelo sproščena in navdihujoča. V času poletnih počitnic so najbolj navdušeni bralci sodelovali v poletni bralni znački, imenovani »Poletni pustolovci«. Zaključno prireditev je popestril pevec Adi Smolar, ki je tudi avtor zabavnih otroških slikanic.
Osnovnošolci so naši redni obiskovalci, saj povprašujejo po knjigah za domače branje, bralno značko, Cankarjevo tekmovanje, seminarske naloge, plakate, posegajo pa tudi po knjigah za neobvezno branje in razvedrilo. Z njimi smo se družili ob kulturnem dnevu, na bibliopedagoških urah, sedmošolci pa so ob nacionalnem projektu »Rastem s knjigo« obiskali KMJ v Novem mestu. Organizirali smo tudi obisk novega bibliobusa pred OŠ v začetku šolskega leta.
Vsako leto imamo več bralcev srednje in starejše generacije, ki posegajo po biografskih, zgodovinskih, ljubezenskih, kriminalnih romanih, pogosto pa tudi po strokovni literaturi s področja psihologije, etike, različnih vrstah zdravljenja, vzgoje in izobraževanja, kuharskih priročnikov, vrtnarstva in sadjarstva, ročnih delih in še mnogo drugega. Nekateri se odločijo sodelovati v bralni znački za odrasle, ki deluje v okviru KMJ. Zadnja bralna značka je bila v znamenju jantarja, enega izmed zakladov arheološke dediščine Novega mesta. V letu 2017 smo v sodelovanju z Marijo Andrejčič imeli kar nekaj literarnih večerov v okviru Rastoče knjige z naslednjimi gosti: zeliščarjem Jožetom Majesom, Marušo Marguč, avtorico knjige Zdravnik iz Dolenjskih Toplic in pesnico Micko Tomažin. Spomladi smo v sodelovanju s Šolo zdravja izmenjavali domača semena in prebirali knjige s področja vrtnarstva, v jeseni pa gostili dr. Nikolaya Grishina, ruskega zdravnika, ki nas je v svojem zanimivem predavanju popeljal po človeškem telesu in nam predstavil pomen gibanja. Ker imamo v Dolenjskih Toplicah mogočen zdraviliški park, smo poleti uvedli novost – branje v parku in s tem razveselili mnoge goste zdravilišča, kot tudi domače bralce. S to dejavnostjo bomo prav gotovo nadaljevali tudi v prihodnjem poletju. V okviru TVU smo predstavili uporabo spletnega portala Dobreknjige.si in uporabo COBISS –a.
Skozi vse leto smo v knjižnici postavili na ogled večje in manjše razstave, običajno tematsko obarvane. Ob Dnevu slovenskih splošnih knjižnic smo postavili razstavo slovenskih TOP 15, februarja razstavo o Francetu Prešernu in njegovih delih, nadalje knjižnice povezujejo ljudi, življenjsko delo Louise Hay, predstavitev rožnatega oktobra, svetovni dan poezije in še mnogo drugih tem.
Rezultati našega dela v knjižnici so pokazatelj, da smo na pravi poti. Veliko število rednih obiskovalcev, na tisoče prebranih knjig, številne aktivnosti in dogodki kažejo na to, da smo pomembni ustvarjalci kulturnega življenja v Dolenjskih Toplicah. Okolju prispevamo droben kamenček v mozaiku za lepše in bolj bogato bivanje v kraju. Tudi v letu 2018 se bomo trudili za povezovanje in dobro sodelovanje z občani, lokalnimi društvi in ustanovami, občino in vso skupnostjo. V prihodnosti pa upamo na primernejše prostore, ki bodo bolj dostopni tudi gibalno oviranim, starejšim osebam in mamicam z otroškimi vozički.
Zvonka Peterlin