Zaloge vode niso neomejene
Vsebina: Maja Bahar
Foto: Marko Kočevar
Leta 2030 se bo 4 milijarde Zemljanov soočalo s pomanjkanjem pitne vode.
Če bi sladko vodo po planetu enakomerno porazdelili, bi je na vsakega Zemljana prišlo kar 16.000 litrov na dan.
OZN priporoča vsaj 50 litrov pitne vode na osebo na dan.
Ognjena stihija na Krasu, tamkajšnji prebivalci morajo prekuhavati vodo, v slovenski Istri se soočajo s hudim pomanjkanjem pitne vode, v Grčiji se je živo srebro povzpelo na 41 stopinj Celzija … in še bi lahko nizali katastrofalne razmere, ki trenutno pestijo ne le Slovenijo, ampak cel svet.
Foto: Marko Kočevar
Ob občinskem prazniku in otvoritvi 4D doživetja Potovanje k (iz)viru življenja v prenovljeni Sitarjevi hiši, se zgoraj navedena dejstva, zdijo nemogoča. Znanstveniki že vrsto let opozarjajo, da klimatske spremembe so in že vplivajo na vodni krog. Nevihte, požari, suše, pomanjkanje vode so postali realnost Evrope. Voda, ta neprecenljiva snov, je v človekovi brezbrižnosti postala samoumevna. Kako dolgo si bomo še zatiskali oči? Slovenci imamo srečo, da imamo ogromne zaloge podzemne vode. Vendar, kako dolgo še? Zadnji dogodki so alarmantni in ja, eden od ciljev projekta Voda (iz)vir življenja je ozaveščanje o pomenu pitne vode. Emblem projekta je človeška ribica, s katero si – kot že večkrat povedano - delimo pitno vodo. Voda je temelj obstoja skoraj vseh ekosistemov na Zemlji, voda ni le izvir življenja, je življenje.
Foto: Luka Vunduk
Krka nad katero dominira Žužemberški grad. Glavni vodotok na območju Občine Dolenjske Toplice je rek Krka, njen prvi večji desni pritok je Radeščica, drugi pa je hudourniška Sušica, ki večkrat presahne, kot že samo ime pove